MELDUNEK 2013. Co się zmieniło w przepisach meldunkowych?

MELDUNEK 2013. Co się zmieniło w przepisach meldunkowych?

Od stycznia 2013 roku zaczęła obowiązywać ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona wiele zmian dotyczących obowiązku meldunkowego. Nie znosi ona jednak samego obowiązku posiadania meldunku. Osoby zmieniające miejsce zamieszkania będą jednak miały sporo ułatwień - wszystkie sprawy meldunkowe załatwią w tym samym urzędzie. Sprawdź nowe zasady meldunku obowiązujące od 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostały niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Nie musimy najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować. Wszystkie sprawy załatwimy w jednym miejscu.

Nowe zasady MELDUNKU od 2013 r. - co się zmieni?

Od początku 2013 r. przy dokonywaniu meldunku nie ma obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostały również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Dłuższy jest termin na zgłoszenie meldunku. Został wydłużony z 4 do 30 dni. Znika obowiązek meldunku czasowego nieprzekraczającego trzech miesięcy.

Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników.

Nie ma obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

Powiązane artykuły