KACZKA PIECZONA według przepisu Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji w Gnieźnie

Restauracja Leo-Libra w Gnieźnie za dotknięciem "czarodziejskiej róźdżki" Magdy Gessler zamieniła się w Dziki Dwór Pod Kaczką, którego specjalnością mają być potrawy z kaczek: zupa kurkowa na rosole z kaczki, pierogi z farszem z kaczki, wreszcie mistrzowsko upieczona kaczka podawana z pyzami drożdżowymi i buraczkami. Oto przepis na pieczoną kaczkę z "Kuchennych rewolucji" Magdy Gessler w Gnieźnie.

Przepis na kaczkę Magdy Gessler

"Kuchenne rewolucje" w Gnieźnie były jednym z trudniejszych wyzwań, przed którymi stanęła Magda Gessler. Restauratorka przyznała, że tak okropnego jedzenia jeszcze nie jadła. Rzeczywiście - w karcie restauracji Leo-Libra znalazła dania, które z dobrą kuchnią nie miały nic wspólnego, ukrywające się pod wyszukanymi nazwami: śliwki z zalewy octowej podane z różą (!) ze staropolskiej suszonej kiełbasy, nóżka z kaczki podana na łożu z czerwonej kapusty doprawionej miodem, podawana z pyzą... Na domiar złego lokal znajduje się na peryferiach zabytkowego Gniezna, w otoczeniu bloków i terenów przemysłowych. Praktycznie jego jedynym źródłem utrzymania była organizacja przyjęć okolicznościowych.

Wydaje się, że to sytuacja z góry skazana na przegraną, ale nie z takimi koszmarami Magda Gessler dawała sobie radę. Tym razem postanowiła przemienić brzydkie kacząto w łabędzia, a właściwie w... dorodną, apetyczną kaczkę. Po udanej metamorfozie Leo-Libry w Dziki Dwór Pod Kaczką specjalnością gnieźnieńskiej restauracji są dania ze świeżych, dobrej jakości kaczek, z których słynie Wielkopolska. Jednym z nich jest kaczka pieczona z jabłkami, podawana z pyzami drożdżowymi i buraczkami na ciepło.

GDZIE znajdę wszystkie odcinki Kuchennych reolucji? >>

Kaczka pieczona według przepisu Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji 

Magda Gessler zaleca namoczenie kaczki w solance - takiej jak do kiszonych ogórków (ok. 2 łyżek soli na litr wody). Zamarynowaną tuszkę wstawiamy do lodówki na kilka godzin albo na całą noc. Przed pieczeniem nacieramy kaczkę majerankiem i pieprzem. Nie należy żałować przypraw, które wcieramy w mięso (z zewnątrz i w środku), a nie tylko je posypujemy. "Wymasowana" i natarta przyprawami kaczka będzie miękka i soczysta.

Żeby kaczka była bardziej soczysta, warto napełnić ją farszem z pozbawionych gniazd nasiennych i pokrojonych jabłek - również obficie doprawionych majerankiem (po nafaszerowaniu ptaka trzeba zszyć nitką lub metalowymi wykałaczkami).

Największa trudność w pieczeniu kaczki polega na tym, by piec ją odpowiednio długo - nie za długo i nie za krótko. Magda Gessler nie podała dokładnego czasu pieczenia kaczki, ponieważ zależy on od wielkości tuszki. Generalnie pieczenie kaczki wymaga od nas dużo uwagi i pewnego doświadczenia w kuchni. Temperaturę musimy dostosować do tego, co dzieje się w piekarniku, często polewać kaczkę wytworzonym sosem, a pod koniec pieczenia sprawdzać ostrym nożem, czy mięso jest miękkie i nie wypływa z niego różowy sok. Czas pieczenia kaczki zależy od jej wielkości - wynosi od 1,5 do nawet trzech godzin.

Jeśli pieczesz kaczkę pierwszy raz i potrzebujesz bardziej szczegółowej instrukcji, spróbuj zrobić to w następujący sposób. Umieszczoną w brytfannie kaczkę włóż do piekarnika nagrzanego do 170-190 st. C. Stopniowo zwiększaj temperaturę aż do 220 st. C. Gdy kaczka się zrumieni, a tłuszcz wytopi, zmniejsz temperaturę do 180 st. C i przykryj naczynie. Piecz do czasu, aż mięso będzie miekkie. Przez cały czas pieczenia co dziesięć minut polewaj mięso wytworzonym sosem. Pół godziny przed wyjęciem dołóż do brytfanki jeszcze trochę jabłek z majerankiem i posmaruj kaczkę wodą z solą, żeby skórka była bardziej chrupka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kaczka pieczona - sprawdzony przepis. Jak zrobić kaczkę pieczoną z jabłkami i żurawinami?


Powiązane artykuły