ŚCISŁY POST w WIELKI PIĄTEK. Na czym polega? Jak należy pościć?

ŚCISŁY POST w WIELKI PIĄTEK. Jak należy pościć? Na czym polega ścisły post?
Fot. Gettyimages.com

Wielki Piątek to dzień, w którym katolicy przeżywają śmierć Jezusa na krzyżu. W tym żałobnym czasie obowiązuje post ścisły. Co można jeść w Wielki Piątek? Kogo nie obowiązuje post?

Wielki Piątek to czas refeksji, smutku i żałoby, upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa. W kościołach w tym dniu nie jest odprawiana msza święta, zamiast tego odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, której częścią jest Adoracja Krzyża zakończona Drogą Krzyżową.

Post w Wielki Piątek – jak należy pościć?

Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku (drugi to Środa Popielcowa), kiedy prawo kanoniczne na katolików nakłada post ścisły. To wyrzeczenie jako forma pokuty ma przygotować duszę i ciało do odpowiedniego przeżywania Wielkanocy.

Post ścisły – czyli jaki? Co można jeść?

Szczegółowe zasady postu są ustalane przez Konferencją Episkopatu. Post ścisły zabrania spożywania posiłków mięsnych (z wyjątkiem ryb). Regulacji podlega też ilość i obfitość posiłków – spożyć można jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Tradycyjnie w poście spożywa się rybę, której mięso jest jedynym dopuszczalnym, również w Wielki Piątek.

Kogo obowiązuje ścisły post, a kto nie musi pościć w Wielki Piątek?

Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików między 18. a 60. rokiem życia. Młodzież między 14. a 18. rokiem życia zobowiązana jest w Wielki Piątek jedynie do wstrzemięźliwości (tak jak w każdy piątek), czyli niespożywania pokarmów mięsnych.

>>> Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień? [KLIKNIJ!]

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły