Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie?

Składniki mineralne w pożywieniu. Jaką rolę pełni fosfor w organizmie?
Fot. Piotr Mastalerz

Fosfor, jako składnik mineralny naszego pożywienia jest obecny w każdej naszej komórce, ponieważ jest nam niezbędny do przeżycia. W naszym organizmie znajduje się około 600-700 g fosforu i bierze on udział niemal we wszystkich procesach zachodzących w ciele człowieka.

Jaką rolę pełni fosfor w organizmie?

Ponieważ aż 85% fosforu znajduje się w kościach i zębach jest on niezbędny do tego, aby utrzymać ich prawidłową strukturę. Oprócz kości występują on też w tkankach miękkich i błonach komórkowych, czyli w tkankach mięśni, serca oraz mózgu. Pełni on także ważną rolę w procesie wzrostu i odbudowy czy naprawy tkanek uszkodzonych. Jako jeden z elementów, które biorą udział w procesach zachodzących w ludzkim organizmie, fosfor jest też przekaźnikiem energii. Dzięki temu składnikowi mineralnemu pokarm zostaje przetworzony na energię, która przekłada się na pracę mięśni.

Fosfor zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mózgu oraz bierze udział w wielu reakcjach chemicznych i procesach metabolicznych w naszym organizmie. Podtrzymuje ogólną witalność organizmu. Dodatkowo odgrywa ważną rolę w pracy serca. Dla badaczy jest on ważnym nośnikiem informacji genetycznych, ponieważ fosfor jest składnikiem DNA.

Źródła fosforu w pożywieniu

Produkty spożywcze, które są szczególnie bogate w ten składnik mineralny, to: ryby, jaja (żółtka), sery (twarogowe i topione), drób (indyk, kaczka,) i pasztety drobiowe, wędliny, jak kabanosy i szynka mielona. Bogatym źródłem fosforu są także makarony, kasza gryczana prażona, ciemny ryż, otręby i zarodki pszenne, mąka kukurydziana, chleb chrupki, bułki grahamki, czekolada, kakao, orzechy i migdały oraz pestki dyni czy grzyby.

Czym grozi niedobór fosforu?

Ze względu na różnorodność produktów spożywczych, w których fosfor występuje jego niedobór jest bardzo rzadko notowany. Szczególnie narażone na niedostatki fosforu są osoby, które przyjmują leki przeciwdrgawkowe lub leczą się na żołądek. Dodatkowo na niedobór fosforu mogą cierpieć także alkoholicy, osoby, które źle się odżywiają oraz te, które odżywiają się pozajelitowo. Niedobór tego składnika mineralnego może wpływać niekorzystnie na pracę niemal wszystkich narządów, ale przede wszystkim kości, nerek, krwi czy mięśni. Podstawowymi objawami niedoboru fosforu w organizmie są ogólne osłabienie w połączeniu z nieregularnym oddechem, osłabienie mięśni i zaburzenia w budowie masy kostnej, zaburzenie pracy serca a co za tym idzie niedokrwistość i zwiększona podatność na infekcje. U osób, które mają zbyt mało fosforu odnotowuje się także zwiększone wydalanie magnezu, glukozy i wapnia oraz zaburzenia nerwowe.

Czym grozi przedawkowanie fosforu?

Zbyt duże ilości fosforu we krwi mogą być spowodowane zaburzeniami pracy nerek czy podawaniem fosforu drogą pozajelitową. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także nadmierna ilość witaminy D w organizmie. Prawidłowo funkcjonujące nerki powinny usuwać nadmiar tego składnika mineralnego z naszego organizmu, gdy jednak tak się nie dzieje fosfor gromadzi się w naszym organizmie. Za duża ilość fosforu może być przyczyną odwapnienia kości czy obniżenia stężenia wapnia we krwi. Objawem przedawkowania fosforu są bóle mięśni i kości.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły